קריאת כף יד

כאשר אנחנו חושבים על קריאת כף יד (או כירולוגיה, בשמה המדעי), מיד עולה בראשינו המחשבה על ה"מכשפה" הקשישה של ילדותנו, אשר אחזה את ידנו הקטנה בכף ידה המקומטת, ניקתה ממנה את שיירי הביסקוויט המפורר ובקול מלא פאתוס הכריזה

לא חשוב בעצם מה היא הכריזה, כי כל דבר שהיה בו כדי לגלות לנו שמץ מהצפון בעתידנו, היה מתקבל על ידנו באותה רמה של חפץ לב, שהרי אין אדם שהעתיד שלו איננו מסקרן אותו.

על רקע אותו רצון אנושי כל כך לדעת יותר על עצמנו, על העבר, ההווה, ובעיקר העתיד שלנו, התבססו שיטות רבות. אחת הבולטות בהן היא קריאת כף יד.

על פי תורת הקריאה בכף היד, לכל אחד ממאפייני כף היד (צורתה, המבנה שלה, הקווים החורצים אותה, העור ועוד) ולמאפייני האצבעות (אורך ועובי, גמישות, צורת מפרקיהן וכד') משמעות עמוקה, אשר יכול לספר לקורא המומחה והמנוסה פרטים על בעל כף יד זו. קריאת העבר, ההווה והעתיד מתבצעת ביד החזקה של האדם (זו אשר בה הוא משתמש בצורה היומיומית), בעוד, שביד השניה, ימצא הקורא המנוסה את הרמזים לפוטנציאל איתו נולד האדם או לתת המודע שלו.

את חלק מהרמזים והעדויות, דולה העוסק בקריאה בכף היד בקווים הראשיים והמשניים שבכף היד. ישנם ארבעה קווים עיקריים בכף היד:

  1. קו החיים - הינו הקו הבולט ביותר ולרוב, אף הארוך ביותר, מבין הקווים. הקו המתחיל מצד שמאל של יד שמאל (ומצידה הימני של כף יד ימין) ויורד לכיוון שורש כף היד. בניגוד לדעה הנפוצה, הקו איננו מסמל את אורך החיים, אלא את איכותם.

  2. קו הראש - קו אופקי, המתחיל כמעט מאותה נקודה שבה מתחיל קו החיים. הקו מסמל את המערכת השכלית וההיגיון של האדם. הקו משקף כישורים אינטלקטואלים ורוחניים של האדם, יכולת חשיבתית וחדות וזריזות המחשבה.

  3. קו הרגש (או קו הלב)- קו רוחבי, אשר חוצה את כף היד מתחת לבסיסן של האצבעות. הקו מתחילמקו הזרת מהלא נודע. יש אנשים שאצלם הקו יוצא קרוב לקצה היד אנשים אלו מודעים למה שמפעיל אותם, צורתו של קו זה ואופיו מראים את הדפוס הרגשי של אותו אדם, האם נותן ביטוי לרגשותיו ועד כמה הוא מרגיש בטוח ונותן מקום בתוכו לצרכיו של אדם אחר. צורת הקו יכולה להראות טוטאליות, אכזבות וחסימות רגשיות.

    .

  4. קו הגורל (או קו הדרך)הינו קו אנכי המתחיל בפרק כף היד ומטפס כלפי מעלה, לכיוון האצבעות. קו זה מתאר את נתיב הקריירה, הצלחות ואתגרים בה ועל העתיד הצפוי בתחום זה.

בנוסף לקווים הראשיים, מתבססת קריאה בכף היד על קווים נוספים, משניים, אשר מוסיפים פרטים להשלמת התמונה הכוללת על האדם. בין קווים אלה ניתן למצוא את קו הבריאות (אשר כשמו, מעיד על בריאותו של האדם), רצועת ונוס (המייצגת כשרון אומנותי ורגישות גבוהה של האדם), קו הרעל (המעיד על נטייה להתמכרויות ורגישות לאלרגיות), קו הזוגיות והפוריות ועוד רבים אחרים.

לקריאה בכף היד שימושים רבים בתחומי החיים השונים. החל ביכולת לתת מידע על שינויים נחוצים בחיים האישיים (כשינוי מקצוע, הכוונה ללימודים המתאימים ואף סיוע בבחירת נתיב עסקי הולם), דרך קריאות זוגיות (שמטרתן לאתר חסמים וכשלים אפשריים בזוגיות, אשר נובעים מתכונותיהם של בני הזוג) ועד שימוש בכירולוגיה כאמצעי עזר יעיל בבחינת התאמת מועמדים למשרה וסינון מקדים שלהם. לכירולוגיה אף צדדים רבים ומגוונים, חלקם בידוריים-גרידא (כאטרקציה מלהיבה באירועים ומסיבות) וחלקם מעמיקים ככירולוגיה פסיכו-דיאגנוסטית, המסייעת למומחים במדעי ההתנהגות במהלך עבודתם הקלינית.

כירולוגיה – קריאת כף היד

הכירולוגיה היא הכרת הסימנים ביד ,ושימוש בהם להבנת האישיות כגון : הצלחות , הישגים, השפעות מערכות יחסים, קריירה, הגשמה אישית, מכשולים ועוד.
הקריאה בכף היד היא גישה מדעית מודרנית לאומנות העתיקה של קריאת כף היד. אין לדעת בוודאות מתי החלה אומנות זו.
יש הטוענים שאנשי המערות התעניינו בכפות ידיהם לפני חמש עשרה אלף שנים אך לא ברור אם קראו כפות ידיים או ציירו את עולמם על קירות המערות.
סימן ראשון לקריאה בכף היד נמצא בתרשימים הודיים עתיקים.

אומנות זו נפוצה במזרח, הועבר מאסיה ליוון העתיקה. יוליוס קיסר התמצא בקריאת כף היד, הקיסר אוגוסטוס ועוד ….
אמנם קריאת כף היד זכתה להערכה ולימדו אותה רק במוסדות נחשבים ומכובדים, העוסקים בה היו רופאים ופילוסופים.
העסוק בקריאה בכף היד גרם לטלטלות רבות ונאסר לעסוק בו בימי הביניים, רק החיפוש אחר תגליות מדעיות קידם את הקריאה בכף היד.

כיום בעידן המודרני , הקריאה בכף היד נחשבת ככלי אבחון רב ערך והיא נהנית מהתעניינות רבה בקרב אנשי רפואה, פסיכו-אנליטיקאים וכמובן הציבור הרחב.
בכף היד ניתן לראות תכונות, אופי, כישרונות, נוף ילדות האדם, הקשר בין הוריו, מקומו בחיי החברה , העבודה והמשפחה .

מפת היד משמשת כמורה דרך בעבודה פנימית ואפשר לקרוא לה"מסע אל תוך הנפש ….."

קריאת כף יד